Staszic i MezoAutor: D.Urbaś Data: Środa, 30 stycznia 2013 |
Myślą przewodnią tegorocznych obchodów Dnia Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie były słowa Stanisława Staszica: "Ten postępuje najlepiej, kto przez ciąg swojego życia poprawi los, poprawi szczęśliwość innych."
Dziś spotkaliśmy się - uczniowie i nauczyciele, aby wspólnie porozmawiać o naszych dobrych uczynkach. To wielka satysfakcja - pomagać drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu, który jest chory, samotny i zagubiony.
Prezentacja przygotowana przez nauczycielki - opiekunki szkolnych wolontariuszy: Halinę Paluch i Andrzelinę Petalas (z technicznym wsparciem Jakuba Musiała z klasy II Technikum Elektrycznego) - to wspomnienie wielu akcji dobroczynnych, w których uczestniczyliśmy.
Od wielu lat współpracujemy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Wieruszowie. Uczniowie i nauczyciele mają tutaj możliwość realizacji poprzez wolontariat. Co roku bierzemy udział w akcji "Mikołajki" realizowanej na ulicach miasta, w przedszkolach, szpitalu i innych publicznych placówkach oraz w Karnawałowym Balu dla dzieci - gdzie wolontariusze występują w roli wodzirejów. Od 13 lat uczestniczymy również w imprezie integracyjnej "Klubu Otwartych Serc", kiedyś pod hasłem "Być Razem" - obecnie "Spotkanie Przyjaciół", która odbywa się zwykle w pierwszym tygodniu września. Wolontariusze przejmują opiekę nad uczestnikami, służąc im pomocą podczas całego dnia i czuwają nad sprawnym przebiegiem imprezy.
Po raz trzynasty wzięliśmy udział w akcji "Góra Grosza" - pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowywanie m.in. rodzinnych domów dziecka.
W styczniu bieżącego roku po raz XXI wzięliśmy udział akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku odbyła się pod hasłem "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki seniorów". Zwyczajowo już, że w piątek poprzedzający "Wielką Orkiestrę" - w szkole organizujemy zbiórkę pieniędzy, natomiast w niedzielę wolontariusze kwestują w swoich miejscach zamieszkania.
Uczestniczymy w akcjach zbierania funduszy dla chorych dzieci, w akcjach Honorowego Krwiodawstwa, są wśród nas dawcy szpiku kostnego, współpracujemy z Caritas, domem - hospicjum w Mirkowie, grupa wolontariuszek "Dobre serce" współpracuje z Powiatowym Centrum Medycznym, czytamy książki dzieciom w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom"... i można by tak wymieniać dalej... ważne, że te wszystkie działania sprawiają nam wielką satysfakcję.
Podziękowania dla grupy szkolnych artystów, którzy pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Arlety Jach - pięknie opowiadali słowami poetów, myślicieli - o tym jak jesteśmy wielcy, pomagając innym. Ukłony dla: Justyny Gatkowskiej, Dominiki Kowalczyk, Malwiny Pastok, Patrycji Bigos, Magdaleny Białek, Krzysztofa Bednarka, Łukasza Rzeźnika, Izabeli Madzińskiej, Jakuba Okonia, Agaty Gaj, Mariki Biczysko.
Gratulacje dla laureatów szkolnego konkursu "Życie i działalność Stanisława Staszica". Pierwsze miejsce zajął Artur Szymfel z klasy II Technikum Hotelarskiego, drugie miejsce ex aequo: Patrycja Bigos i Klaudia Pietrakowska z klasy II Technikum Handlowo-Ekonomicznego.
Uroczystość prowadzili: Anna Matuszewska i Przemysław Olek. Opieka techniczna: wspomniany już Jakub Musiał oraz Mateusz Cegiełka, Mateusz Kasprzak i gościnnie uczeń jednej z poznańskich szkół - Maciej Kłobutowski.
Zdjęcia i film: Mateusz Kościński z klasy IV Technikum Mechatronicznego.
Poczet sztandarowy: Mieczysław Małecki, Katarzyna Wypych i Sylwia Kijak.
Wszechobecny dziś w szkole duch Patrona zapewne nie miał nic przeciwko raperskim dźwiękom piosenki Mezo (zaśpiewanej przez Magdę Białek i Jakuba Okonia) i....
"Ważne że potrafisz widzieć dobro
Ważne że doceniasz jego ogrom
To tworzy twój światopogląd.
To musi wyjść, musi."