W wigilię zwierzęta mają głos!Autor: D.Urbaś Data: Piątek, 16 grudnia 2011 |
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt,
ten nie może być dobrym człowiekiem."
- Arthur Schopenhauer
Uczennice i uczniowie klas: 2 Technikum Ekonomicznego i 2 Technikum Handlowo-Hotelarskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie - spotkali się z Grzegorzem Nitką.
Grzegorz Nitka ukończył w roku ubiegłym średnią szkołę w Sycowie, a obecnie studiuje na Politechnice Wrocławskiej i jest wolontariuszem Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ we Wrocławiu.
"Stowarzyszenie powołane zostało na spotkaniu założycielskim w listopadzie 2009 r. przez ludzi dotychczas czynnie działających na rzecz ochrony zwierząt w znanych ogólnopolskich organizacjach społecznych. Bezpośrednim impulsem do powstania "EKOSTRAŻY" była chęć stworzenia całkowicie lokalnego, niezależnego od żadnych centralnych struktur stowarzyszenia ochrony zwierząt. Statutowym celem działania "EKOSTRAŻY" jest ochrona zwierząt, a w szczególności podejmowanie wszelkich dopuszczalnych prawem interwencji na rzecz pomocy skrzywdzonym, bezdomnym i wolnobytującym zwierzętom domowym oraz zwierzętom dzikim, których wiek lub stan uniemożliwia samodzielne przetrwanie na wolności. "EKOSTRAŻ" liczy obecnie 17 członków, w tym 10 wysokowykwalifikowanych, wyszkolonych i bardzo doświadczonych Inspektorów Ochrony Zwierząt, którzy przeprowadzają praktyczne interwencje, mające na celu ratowanie m.in. zwierząt domowych, gospodarskich i dzikich przez cierpieniem i śmiercią (na ogół niestety z rąk człowieka) oraz reprezentują prawa pokrzywdzonych zwierząt przed organami administracji samorządowej i publicznej, organami ścigania oraz wymiarem sprawiedliwości."
Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się o zasadach wolontariatu, o przepisach prawnych dotyczących ochrony zwierząt. Zaoferowali także, że przeprowadzą zbiórkę pieniędzy, które wesprą działalność Stowarzyszenia, a także zbiórkę darów rzeczowych. Uczniowie, których drogi życiowe skierują do Wrocławia - mogą podjąć współpracę ze Stowarzyszeniem. Najważniejsze przesłanie spotkania - być wrażliwym na krzywdę jaka spotyka bezbronne zwierzęta, pomagać im i nie pozostawać obojętnym wobec ich niejednokrotnie ciężkiego i niezasłużonego cierpienia.