Dzień Edukacji NarodowejAutor: D.Urbaś Data: Wtorek, 19 października 2010 |
Rzecz działa się 14 października 2010 roku. Przed budynkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Pamięci Nauczycieli z Powiatu Wieruszowskiego zamordowanych w okresie Drugiej Wojny Światowej oraz Nauczycieli Tajnego Nauczania, którzy z narażeniem życia w czasie okupacji hitlerowskiej krzewili Oświatę i miłość do Ojczyzny.
Uroczystość rozpoczął nauczyciel historii mgr Krzysztof Gałęza wydając komendę wprowadzenia pocztów sztandarowych i pocztu flagowego do podniesienia flagi państwowej (do połowy masztu ze względu na ogłoszoną w naszym województwie żałobę). Odśpiewano Hymn Państwowy.
Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły mgr Małgorzata Nikodem:
"Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.
Mam wielką przyjemność powitać wszystkich zgromadzonych na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Pedagogów, którzy z narażeniem własnego życia realizowali misję edukacyjną i wychowawczą na terenie powiatu wieruszowskiego w okresie II wojny światowej.
Serdecznie witam władze powiatu wieruszowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu p. Andrzejem Żórawiem oraz Starostą Powiatu p. Andrzejem Szymankiem, witam Radnych Powiatu Wieruszowskiego, Panią Burmistrz Iwonę Szkopińską oraz Wójtów i Przewodniczących Rad Gmin z terenu powiatu. Cieszy nas wielce obecność Księdza Prałata Henryka Orszulaka oraz księży uczących w naszej szkole.
Niezmiernie miło mi powitać przewodniczących i przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych, w tym miejscu witam w szczególny sposób delegacje Kombatantów Powiatu Wieruszowskiego. Dziękuję za obecność przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Serdecznie witam: Poczty sztandarowe, dyrektorów i przedstawicieli jednostek administracji powiatowej, szczególnie ciepło dostrzegając obecność koleżanek i kolegów nauczycieli oarz dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich. Z radością dostrzegam szacownych emerytów oraz byłych pracowników naszej szkoły wraz z dyrektorem panem Jerzym Ajtnerem.
Szanowni Państwo! Jako przedstawiciel społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pragnę powiedzieć, iż jesteśmy dumni z wyróżnienia nas, umieszczeniem na budynku naszej szkoły tej pamiątkowej tablicy.
Za chwilę nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli powiatu wieruszowskiego zamordowanych podczas II wojny światowej oraz nauczycieli tajnego nauczania. Tablica jest wyrazem szacunku i uznania władz samorządowych i środowiska nauczycieli - dla ludzi, którzy z narażeniem życia krzewili oświatę i miłość do Ojczyzny".
Odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej dokonali: Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Żóraw, Starosta Powiatu Andrzej Szymanek oraz Dyrektor Szkoły Małgorzata Nikodem. Tablicę poświęcił Ksiądz Prałat Henryk Orszulak.
Minutą ciszy oddano hołd nauczycielom tajnego nauczania.
Oddano także hołd ofiarom tragicznej katastrofy drogowej z okolic Nowego Miasta nad Pilicą.
Rys historyczny dotyczący patriotycznego wychowania młodzieży podczas II wojny światowej przedstawiła nauczycielka historii mgr Krystyna Siurdyban-Nowak.
Głos zabrał także Starosta Powiatu Andrzej Szymanek.
Dalsza część uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej odbyła się na sali gimnastycznej szkoły. Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Karolina Frontczak i Sylwester Kozera. Kwiaty na ręce nauczycieli złożyli przedstawiciele Braci Uczniowskiej, a także przedstawicielka Rady Rodziców p. Irena Suchanecka.
Wręczone zostały Nagrody Starosty Powiatu. Otrzymali je: mgr Maria Woźniak i mgr Włodzimierz Matyja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie, mgr Grażyna Boryczka i Bogumiła Hoffman z Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie, mgr Barbara Kucia i mgr Izabela Kozłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieruszowie oraz mgr Małgorzata Nikodem i mgr Małgorzata Karkoszka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie.
Nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych otrzymali następujący nauczyciele: mgr Wioleta Żywioł, mgr Julita Bossa-Piluch, mgr inż. Jadwiga Kołodziej, mgr Norbert Junke, mgr Alina Kijak, mgr Izabela Moska, mgr Grażyna Olbromska, mgr Anna Maciejewska, mgr Urszula Tęcza, mgr Halina Paluch, mgr Renata Piaskowska-Łyjak, mgr Andrzelina Petalas, mgr Katarzyna Podolak, mgr Krystyna Siurdyban-Nowak, mgr Jarosław Urbaniak, mgr Małgorzata Walacik, mgr inż. Rafał Kowalczyk, mgr Katarzyna Joniak i mgr inż. Janusz Małecki.
Nagrodę Kuratora Oświaty w Łodzi otrzymali: mgr Wanda Wypych-Bąk i mgr Jerzy Ajtner.
Następnie głos zabrała Wicedyrektor Szkoły mgr Małgorzata Karkoszka:
"Przyznam, że zabranie głosu w tym miejscu obchodów dzisiejszej uroczystości jest dla mnie prawdziwym zaszczytem i wyróżnieniem.
Dane mi jest bowiem połączyć historię nauczycielstwa ziemi wieruszowskiej, usłaną poświęceniem i tragizmem - z historią dnia dzisiejszego.
Głównym podmiotem, który kształtuje i dla którego pracuje nauczyciel jest uczeń i jego osobowość.
Ci, którzy oddali życie pełniąc ten zaszczytny obowiązek, myślę że widząc dzisiejszy wizerunek naszych szkół - byli by zadowoleni, że dzieło ich życia jest kontynuowane.
Dzisiejsze piękne święto nie mogłoby zaistnieć bez udziału w nim naszych uczniów.
Pozwólcie Państwo, że z nieukrywaną dumą i zadowoleniem przedstawię trzech uczniów naszej szkoły, którzy zasługują na szczególne wyróżnienie.
Są to młodzi ludzie, którzy rozwijają swoją pasję sportową, a przez to także stają się chlubą naszej szkoły.
Rozsławiają nie tylko Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica ale także Ziemię Wieruszowską w kraju i na świecie. Wspaniałe sukcesy, osiągnięcia młodych ludzi są poparte wielkim wysiłkiem i ciężką pracą - dedykujemy je dziś pamięci nauczycieli, którzy zginęli w obronie polskości naszej ziemi wieruszowskiej.
Pragnę Państwu przedstawić uczniów, a także ich opiekunów - ludzi, którzy zarazili uczniów pasją i wspierają ich w rozwoju."
"Pierwszym z uczniów, którego chciałabym Państwu przedstawić jest Andrzej Kuch. Andrzej jest obecnie uczniem klasy 4 Technikum Mechatronicznego."
Pierwsze znaczące sukcesy Andrzeja miały miejsce w 2009 roku, kiedy to zajął I miejsce w Halowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w skoku w dal szkół ponadgimnazjalnych w Spale oraz II miejsce w skoku w dal w Mistrzostwach Polski LZS w Słubicach.
Rok 2010
I miejsce w skoku w dal w Indywidualnych Halowych Mistrzostwach LZS województwa łódzkiego w lekkiej atletyce szkół ponadgimnazjalnych, które odbyły się w ośrodku przygotowań olimpijskich w Spale.
I miejsce w skoku w dal w Mistrzostwach Polski LZS w Zamościu.
I miejsce w skoku w dal w 13 Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Kielcach.
I miejsce w trójskoku w 13 Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w Kielcach.
II miejsce w skoku w dal w Grand Prix Durasan w Płońsku, gdzie Andrzej ustanowił swój rekord życiowy 7,52 m.
I miejsce skok w dal, na mitingu międzynarodowym w Słowacji w Trnavie.
Nauczycielem wychowania fizycznego i głównym opiekunem poczynań sportowych Andrzeja jest mgr Jarosław Urbaniak.
Drugi uczniem, który zasługuje na wyrazy uznania to Łukasz Dembecki uczeń klasy 1 Technikum Mechatronicznego.
Łukasz zajmuje się od kilku lat modelarstwem pływającym modeli z napędem spalinowym klasy FSR-V 3,5 cm3, V 7,5 cm3, O 7,5 cm3. Po otrzymaniu licencji sportowej od Centralnej Komisji Modelarskiej rozpoczął starty w Pucharze Polski.
Pierwsze znaczące osiągnięcia przyszły w sezonie 2006, który Łukasz zakończył w ogólnej klasyfikacji na IV miejscu.
W 2007 r. w ogólnej klasyfikacji zajął I miejsce zdobywając Puchar Polski w klasie FSR-V 3,5 standard oraz w klasie wyższej FSR-V 3,5 junior zdobywając tytuł Wicemistrza Polski. W związku z tym Centralna Komisja Modelarstwa LOK powołała Łukasza Dembeckiego do Kadry Narodowej na 2008 r. w modelarstwie pływającym - modeli z napędem spalinowym. Był finalistą Mistrzostw Świata, które odbyły się we Włoszech w miejscowości Leno zajmując IX miejsce.
W sezonie 2008 na Mistrzostwach Polski w Bornym Sulimowie zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie 3,5 standard oraz tytuł Mistrza Polski w klasie 3,5 junior.
W sezonie 2009 otrzymał powołanie do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Europy, które odbywały się na Węgrzech. Był finalistą w klasie 3,5 i 7,5 zajmując 10 i 11 miejsce.
W Mistrzostwach Polski w Supraślu w sezonie 2009 zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie 3,5 junior oraz był to sezon debiutu w klasie wyższej jaką jest klasa 7,5 zdobywając tytuł Wicemistrza Polski.
W roku 2010 otrzymał ponownie powołanie do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata, które odbyły się również na Węgrzech, zajmując w klasie 3,5 junior 9 miejsce, a w klasie 7,5 junior 11 miejsce.
W tym sezonie na Mistrzostwach Polski w miejscowości Tychy zdobył tytuł II Wicemistrza Polski w klasie 3,5 junior oraz Wicemistrza Polski w klasie 7,5 junior.
Opiekunem, osobą która rozbudziła zainteresowania Łukasza i dzielnie wspiera Jego poczynania oraz sukcesy jest ojciec Łukasza p. Andrzej Dembecki. Gratulujemy wspaniałej postawy ojcowskiej i pięknego porozumienia ojca z synem we wspólnym kultywowaniu życiowej pasji.
Trzecim uczniem jest Bartosz Bystry. Bartosz jest obecnie uczniem klasy 2 Technikum Elektrycznego.
Od roku 2002 Bartosz jest członkiem Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Junior Ochędzyn" - propagującym na naszym terenie dziedzinę sportu zwaną orientacją terenową.
Bieganie na orientację to możliwość aktywności fizycznej niezbędnej dla zdrowego funkcjonowania każdego człowieka. Kształtuje ono cechy wytrzymałościowo siłowe i rozwija sprawność ogólną. Samodzielne pokonywanie trasy, walka ze swoimi słabościami, zmęczeniem, wreszcie z wszelkimi przeszkodami terenowymi stanowi wspaniałą szkołę hartowania silnej woli i samozaparcia. Bartosz uczestniczył w bardzo wielu zawodach rangi powiatowej, krajowej i międzynarodowej.
Osiągnięcia Bartosza w 2008 roku:
- złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w radioorientacji sportowej,
- srebrny medal Mistrzostw Europy w Satelitarnej Nawigacji Sportowej.
Rok 2009:
- złoty medal Mistrzostw Polski w Foxoringu,
-złoty medal Mistrzostw Polski w Sportowej Nawigacji Satelitarnej,
- złoty medal Mistrzostw Szkół Województwa Łódzkiego w Biegach na Orientację,
- Srebrny medal w Długodystansowych Mistrzostwach Polski.
Rok 2010
- brązowy medal w Pucharze Wawelu,
- złoty medal w biegu ulicznym "Polska Biega",
- 4 miejsce w Mistrzostwach Polski w Satelitarnej Nawigacji Sportowej,
- 4 miejsce Mistrzostw Polski w Foxoringu,
- wielokrotny Mistrz Powiatu Wieruszowskiego w Biegach na Orientację.
Obecnie w związku z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie sportowej, którą Bartosz uprawia - jest budowniczym tras na zawody sportowe.
Kiedy zapytaliśmy Bartosza: Kogo uważa za osobę, która zainteresowała Go tą dziedziną sportu? - bez wahania powiedział:
"Pan Adam Śliwakowski i bardzo chciałbym podziękować Mu za rozbudzenie i rozwijanie moich zainteresowań, opiekę, motywowanie do pokonywania własnych słabości, cieszenia się z własnych osiągnięć i osiągnięć przyjaciół".
Macie Państwo przed sobą wspaniałych młodych ludzi i ich opiekunów. Doceniając ich pracę, zaangażowanie oraz promocję naszej szkoły i powiatu wieruszowskiego Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody rzeczowe dla każdego ucznia.
W sali zorganizowana została ekspozycja medali, dyplomów, pucharów naszych mistrzów, a także - w przypadku Łukasza Dembeckiego - wystawa Jego modeli.
Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez mgr Renatę Piaskowską-Łyjak i mgr Norberta Junke.
W części artystycznej udział wzięli: Sandra Cieśla, Iwona Kasprzak, Anna Kasprzak, Marzena Preś, Wioletta Gasztych, Barbara Gwóźdź, Ilona Nolbert, Ewa Strzelczyk, Agnieszka Pichlak, Aleksandra Spólna, Marcin Słowikowski, Kamil Gaj, Grzegorz Perlak oraz Patryk Herbeć.
Przygotowana prezentacja multimedialna zapoznała zebranych z nazwiskami nauczycieli tajnego nauczania, którzy narażali swoje życie ucząc mowy polskiej, polskiej historii i miłości do Ojczyzny. Oto ich nazwiska: Maria Banaszkiewicz, Sabina Bednarz, Józef Będziński, Józef Bułaczyński, Pelagia Bułaczyńska, Alicja Knasiak, Ignacy Duś, Roman Dybek, Irena Dziuk, Stefan Frankowski, Janina Gaj, Bolesław Galiński, Helena Hempel, Lucyna Sobolewska, Jadwiga Gazińska, Maria Ignatiew, Antoni Stawski, Józef Bednarz, Franciszka Kijak, Kazimiera Maślanka, Marian Tyszkiewicz, Maria Wesołowska, Aniela Stawska, Weronika Szymanek, Maria Rojek, Pelagia Okulska, Szczepan Maślanka, Ignacy Kamiński, Helena Rychlik, Piotr Winkowski, Kazimiera Rawicka, Wanda Wesołowska, Józefa Wajzer, Zofia Świerczewska, Stefan Grzesiak, Regina Liniewiecka, Henryk Wesołowski, Stanisława Serwecińska.
Dyrekcja Szkoły składa serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających historię oświaty Ziemi Wieruszowskiej, a także w uroczystościach związanych ze świętowaniem Dnia Edukacji Narodowej 2010 roku.
Wyrazy podziękowania dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy wzięli aktywny udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości.