Wyjazd studyjny do BrukseliAutor: M.Karkoszka Data: Środa, 6 kwietnia 2011 |
Uczeń klasy 3 Technikum Ekonomicznego Marcin Słowikowski wraz z opiekunem mgr Małgorzatą Karkoszką w dniach 21-25 marca 2011 roku uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Brukseli.
Była to nagroda specjalna dla ucznia i opiekuna w Olimpiadzie Wiedzy o Biznesie i Przedsiębiorczości za pracę "Strategia Rozwoju Gminy Sokolniki - program naprawczy". Sponsorem wyjazdu był Poseł Ziemi Łódzkiej do Parlamentu Europejskiego - dr Jacek Saryusz-Wolski.
Oto wrażenia uczestników wyjazdu:
"Program wycieczki był ciekawy i urozmaicony. Mieliśmy tak zaplanowany czas, aby zwiedzić instytucje europejskie: Komitet Regionów, Radę UE, Komisję Europejską oraz Parlament Europejski. Wysłuchaliśmy wykładów, prezentacji i zobaczyliśmy jak de facto wyglądają pomieszczenia, wystąpienia oraz debaty w parlamencie, podczas których podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące UE.
Wtorek 22 marca godzina 16.00: przyjazd do Brukseli, która przywitała nas słoneczną i kwitnącą wiosną.
Środa 23 marca była pierwszym, ważnym dniem w kalendarzu naszych spotkań.
Wizyta informacyjna przy Rue Belliard 99-101 w Komitecie Regionów zaczęła się punktualnie. Pani przewodnik opowiadała nam o pracy Komitetu i jego roli w kształtowaniu prawodawstwa Unii Europejskiej. Komitet Regionów złożony jest z przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych wyznaczonych przez państwa członkowskie. Komitet ma głos doradczy. Jednak każdy akt prawny dotyczący np. promocji kultury czy funduszy regionalnych musi być skonsultowany właśnie z tą instytucją.
Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z panią Marią Kozińską-Polką mieszkającą od 30 lat w Brukseli. Wraz z Panią Marią poznawaliśmy miasto i jego najważniejsze zabytki:
- Wielki Plac (Grand Place) będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII w.,
- Ratusz w stylu gotyckim ukończony w 1459 roku,
- Dom Króla z XVI w., w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie,
- Pasaż św. Huberta z 1847 r. ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami,
- Pałac Królewski z XIX w.,
- Pałac Narodów - siedziba parlamentu belgijskiego,
- Park Brukselski z XVIII w.,
- Katedrę św. Michała z XIII-XVI w.- słynie z pięknych witraży,
- Kościół Notre-Dame du Sablon, zbudowany w stylu gotyku brabanckiego, znajduje się on na placu Grand Sablon,
- Park du Cinquantenaire z 1880 r. z łukiem triumfalnym oraz muzeum wojska i motoryzacji.
24 marca to dzień wizyty w Parlamencie Europejskim.
Pan Leszek Gaś opowiedział nam szczegółowo o zadaniach Parlamentu, wyjaśnił nasze wątpliwości, odpowiadał na pytania. W ramach półgodzinnych spotkań z eurodeputowanymi: Janem Olbrychtem i Jackiem Saryuszem-Wolskim dowiedzieliśmy się, że Parlament jest otwartą instytucją, podobnie jak Komisja Europejska i prowadzi "korespondencję z obywatelami".
Obserwacja wystąpień i debat w parlamencie była dla nas lekcją międzynarodowej polityki. Dowiedzieliśmy się jak wygląda dzień w parlamencie, prace w komisjach itd.
Bardzo interesujące było dla nas samo przebywanie w miejscach, w których zapadają najważniejsze decyzje dotyczące Europy. Zdobyliśmy wiedzę nie książkową, ale praktyczną. Sądzimy, że ten wyjazd może stać się inspiracją do poszukiwania drogi życiowej dla młodych ludzi."