Wycieczka do kopalni węgla brunatnego w BełchatowieAutor: B.Królikowska Data: Poniedziałek, 4 kwietnia 2011 |
W dniu 24 marca 2011 roku uczniowie Technikum Budowlanego, Elektrycznego i Mechatronicznego wraz z opiekunami Beatą Królikowską i Dorotą Wolniak uczestniczyli w wycieczce do kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie będącej częścią Polskiej Grupy Energetycznej.
Zaopatrzeni w sprzęt ochrony osobistej udaliśmy się terenowym transportem samochodowym, zapewnionym przez kopalnię, na miejsce odkrywki węgla. Już na dole przyglądaliśmy się pracy zwałowarki służącej do urobku węgla oraz gruntu zalegającego nad pokładami węgla. Nasz przewodnik - pracownik kopalni interesująco opowiadał o budowie i parametrach maszyn pracujących przy wydobyciu, ich pracy oraz pracownikach obsługujących te ogromne "potwory". Uczniowie zapoznali się również ze sposobem transportu materiałów w kopalni tj. pracą taśmociągów otwartych i zamkniętych transportujących urobek na ogromne odległości. Mogliśmy obejrzeć także sposób zabezpieczenia skarp nasypów i wykopów przed osuwaniem się gruntu oraz sposób odwodnienia tak dużego obszaru z napływających wód.
Kolejnym etapem naszej trasy było miejsce, znajdujące się niedaleko odkrywki, gdzie transportowany jest urobek gruntu. Przez warstwowe usypywanie gruntu powstaje wzniesienie takie, jak istniejące w okolicy kopalni, w miejscowości Kleszczów, będące w okresie zimowym stokiem narciarskim. Zwiedziliśmy również teren starego wyrobiska, obserwując prace demontażowe urządzeń i maszyn, które zakończyły już swoją pracę. Wiadomym jest również, że takie obiekty, jak kopalnie wraz z infrastrukturą towarzyszącą, oprócz węgla i energii (Elektrownia Bełchatów), to między innymi dewastacja środowiska naturalnego. Ale i tu dopatrzono się pozytywnych stron - po okresie eksploatacji ta wielka "dziura" w ziemi, zostanie zalana wodą i obszar pełnić będzie funkcję turystyczno - rekreacyjną.
Zmierzając do kopalni i w drodze powrotnej podziwialiśmy pobliską Elektrownię (miejscem być może naszego następnego wyjazdu) wraz z górującymi nad nią ogromnymi chłodniami, kominami i niezliczoną ilością słupów energetycznych.
Mamy nadzieję, że ta wycieczka przybliżyła młodzieży temat związany z takim rodzajem zakładu pracy, posługującym się nie tylko osiągnięciami nowoczesnej techniki, ale i to, jaką rolę pełni w gospodarce kraju.