poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Zostań Dawcą Szpiku!Zostań Dawcą Szpiku!

Zapraszamy wszystkich pełnoletnich uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica do udziału w akcji „DZIEŃ DAWCY SZPIKU”, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna w Pieczyskach (udział biorą osoby pełnoletnie w przedziale wiekowym 18-55 lat) – 26 marca (niedziela) w godzinach od 10.00 do 15.00.

Nie zapomnijcie zabrać dowodu osobistego.

http://www.tugazeta.pl/1,dzien-dawcy-szpiku-z-osp-pieczyska,26735.html

Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu wywiadu, pobraniu wymazu z ust. Otrzymasz drogą pocztową kartę potencjalnego dawcy komórek macierzystych. I tylko tyle. Jeśli okaże się, że gdzieś na świecie Twój bliźniak genetyczny potrzebuje Twoich komórek macierzystych – udasz się do odpowiedniej Kliniki (koszty całkowicie ponosi Fundacja).

Przed pobraniem przez pięć dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 80% przypadków. Natomiast drugi sposób jest praktykowany rzadko, polega na tym, że szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły.

To tyle w skrócie. Przemyśl, zastanów się i podejmij decyzję. Warto!

Nasza szkoła już trzykrotnie przeprowadziła akcję „Dzień Dawcy Szpiku” i w sumie dzięki tym akcjom potencjalnymi dawcami szpiku zostało 298 osób!

Załączamy również dyplom jaki otrzymał: Sebastian Owczarek z klasy II Technikum Informatycznego i takiż sam dyplom otrzymał Szymon Musiał z klasy I Technikum Informatycznego. Dyplomy te otrzymali za pomoc za współpracę z Drużyną Dawcy Szpiku z Poznania.

Działamy więc na rzecz „Szpiku” także w innych miejscach niż nasza szkoła. Brawo ! Cieszymy się z Waszej postawy!


Skip to content