poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Wielkanoc – to doskonały czas, aby kontaktować się ze sobą i utrzymywać wzajemne relacjeWielkanoc – to doskonały czas, aby kontaktować się ze sobą i utrzymywać wzajemne relacje

Tegoroczne Święta Wielkanocne z pewnością nie będą przypominać żadnych innych. Spędzimy je bowiem najpewniej jedynie w gronie najbliższych domowników, zamieniając wystawną biesiadę na kameralne spotkanie rodzinne. Nie można zapomnieć, że Święta to jednak czas, kiedy pielęgnujemy relacje z najbliższymi. Jeśli nie możemy spotkać się z nimi w tym roku osobiście, dobrze pamiętać o nowych technologiach. Pozwolą one skrócić dzielący nas dystans, nawet pomimo wielu kilometrów odległości. Rozmowa telefoniczna, wymiana myśli poprzez komunikator, przesyłanie zdjęć, korespondencja mailowa, SMS – y, obecnie granice w kwestii kontaktu wirtualnego praktycznie nie istnieją.
Czas świąt jest trudnym (a wcale nie musi) czasem dla dzieci, których rodzice zdecydowali się na  rozwód.
Jak dzieci rozumieją rozwód?
DWU-, TRZYLATKI- rozumieją, że jedno z rodziców nie mieszka w domu, ale nie wiedzą dlaczego,
PRZEDSZKOLAKI- rozumieją, że rodzice są źli, smutni i nie mieszkają razem, ale nie rozumieją dlaczego,

 SZKOŁA PODSTAWOWA – zaczynają rozumieć, co to jest rozwód (np. że rodzice już się nie kochają i nie będą razem mieszkać),
 SZKOŁA ŚREDNIA -rozumieją, co to jest  rozwód, ale mogą okazywać brak akceptacji.

W pracy pedagoga szkolnego ważnym aspektem jest wsparcie dla uczennic i uczniów, którzy mają problem (czasami bardzo duży) z zaakceptowaniem nowej sytuacji w relacjach z mamą i tatą w trakcie lub po rozwodzie.
Może to być  wsparcie wychowawcy, z którym uczeń ma bardzo dobry kontakt,  ale bywa, że także konieczne jest wsparcie psychologiczne.
Uczeń ma problemy w nauce, koncentracji, jest „nieobecny duchem” na lekcji.  Dochodząc przyczyn takiego zachowania dowiadujemy się, że jest ono spowodowane stresem, buntem, bólem po rozejściu  się rodziców.
Drodzy Rodzice, im mniej konfliktowo przebiega Wasz rozwód  i wspólna opieka nad dziećmi po rozwodzie, tym lepiej radzą sobie one w szkole i wśród rówieśników, i tym łatwiej dostosowują się do zmian, które w ich życiu nastąpiły.

Szacunek dla wrażliwości dziecka, liczenie się z jego potrzebami oraz większa wiedza rodziców o tym, co się dzieje z dziećmi podczas ich rozstania, sprawiają, że wiele cierpienia, stresu i krzywdy, których doświadczają dzieci podczas rozwodu, udaje się uniknąć.
Niech czas Świąt Wielkanocnych będzie pogodnym i miłym dla Was i dla Waszych dzieci.
To doskonały czas, aby kontaktować się ze sobą i utrzymać wzajemne relacje.

Pozdrawiam – Danuta Urbaś – pedagog szkolny i zapraszam do obejrzenia prezentacji:

Rozstanie rodziców – jak być rodzicem po rozstaniu (pdf)


Skip to content