poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Światowy Dzień Zespołu DownaŚwiatowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to pierwszy dzień wiosny i jednocześnie Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie została wybrana przypadkowo – przypomina, że osoby z tym zespołem posiadają w 21. parze trzy chromosomy, zamiast dwóch. Obchody tego święta zostały zainicjowane w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od roku 2012 objęte patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ludzie na całym świecie wyrażają solidarność z osobami z Zespołem Downa, nosząc tego dnia kolorowe skarpetki dobrane nie do pary, symbolizujące dodatkowy, zbędny chromosom.

Najważniejsze jest jednak, aby ten dzień nie był jednorazowym wydarzeniem, ale stanowił impuls do codziennego otaczania szczególną opieką dzieci z Zespołem Downa. Wczesne, intensywne wspomaganie ich rozwoju, ułatwianie aktywnego i możliwie najpełniejszego uczestniczenia w życiu społecznym to najskuteczniejsze metody pozwalające na przełamywanie barier utrudniających im normalne funkcjonowanie. Konsekwentne podnoszenie świadomości oraz wrażliwości całego otoczenia na ich specjalne potrzeby to również sposób na zmianę stereotypów, z którymi borykają się wraz z rodzinami.


Skip to content