poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Staszic” chodzi do dentysty – zapobieganie próchnicy zębów



„Staszic” chodzi do dentysty – zapobieganie próchnicy zębów

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie korzystają w obecnym roku szkolnym 2019/2020 – z zabiegu lakierowania zębów – bardzo ważnym  w profilaktyce zdrowia jamy ustnej.

 Zabieg lakierowania zębów u dzieci, młodzieży – do 18. roku życia jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Uczniowie korzystają z tej formy profilaktyki w czwartki i piątki – w godzinach 11.00 do 13.00 – w gabinecie stomatologicznym p. Anety Gottwald ( tuż w pobliżu szkoły).

Logistycznie cały projekt realizują: nauczycielka chemii Iwona Kuliga-Kmiecik i pedagog szkolny Danuta Urbaś.

Zainteresowanie zabiegiem jest tak duże, że prawdopodobnie wizyty odbywać się będą także  w środy.

Dodatkowo stomatolog dokonuje przeglądu uzębienia, jamy ustnej.
Lakierowanie zębów – to zapobieganie próchnicy zębów!

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną. Kwasy wytwarzane przez bakterie doprowadzają do demineralizacji zębów. Pożywką dla bakterii zasiedlających jamę ustną jest cukier – szczególnie sacharoza i fruktoza. Im więcej cukru w codziennej diecie, tym bakterie w jamie ustnej produkują więcej kwasów. Kwasy najpierw uszkadzają szkliwo i zębinę, a następnie głębsze partie zębów. Próchnicą można się zarazić w czasie pocałunków, picia z tej samej butelki lub jedzenia tymi samymi sztućcami. Nieleczona może nie tylko wyniszczyć uzębienie, ale także doprowadzić do rozwoju chorób serca, nerek, stawów i oczu. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania próchnicy jest lakierowanie zębów.

Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu szkliwa preparatem zawierającym związki fluoru. Lakierowanie bywa nazywane fluoryzacją. Preparat z fluorem nakłada się cieniutkim pędzelkiem lub szpatułką. Wystarczy cienka warstwa, gdyż fluor jest uwalniany do szkliwa przez kilkanaście godzin po zabiegu. Warstwa fluoru na szkliwie wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą. Lakierowanie wykonuje się na zębach dokładnie oczyszczonych z kamienia. Zabieg należy przeprowadzać pod okiem lekarza, gdyż zbyt gruba warstwa fluoru może uszkodzić zęby. Fluoryzacji nie należy też wykonywać zbyt często. Zaleca się przeprowadzać zabieg raz na pół roku. Jednak osoby ze skłonnością do próchnicy powinny lakierować zęby częściej. Po fluoryzacji zębów nie można jeść przez co najmniej dwie godziny, a później nie zaleca się spożywania produktów mlecznych. W dniu lakierowania nie powinno się także myć zębów – do 12 godzin po zabiegu.
Lakier do zębów zawiera przede wszystkim fluor. Fluor  nie występuje w stanie wolnym w przyrodzie. Tworzy związki, które można znaleźć w glebach powulkanicznych, zbiornikach wodnych, złożach węgla czy ropy naftowej. Znajduje się także w wodzie oraz produktach zbożowych, orzechach, rybach czy ziemniakach. Fluor wykorzystuje się w medycynie, zwłaszcza w stomatologii, ze względu na jego przeciwpróchnicze działanie. Badania naukowe dowodzą, że jony fluoru hamują demineralizację tkanek zębów oraz zmniejszają ilość bakterii próchnicotwórczych, dlatego w gabinetach stomatologicznych wykonuje się lakierowanie zębów. Lakiery do zębów z aktywnym fluorem służą do powlekania powierzchni zębów. Lakier stopniowo zasycha na zębach, uwalniając zawarty w nich fluor. W sprzedaży są też dostępne pasty do zębów, płyny oraz żele zawierające związki fluoru.

https://dentowizja.pl/2012/10/02/10-sposobow-na-swiezy-oddech/


Skip to content