poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Ryzykowne zachowania w sieci – wirtualna wywiadówkaRyzykowne zachowania w sieci – wirtualna wywiadówka

Dzieci i nastolatki spędzają online średnio 4 godziny dziennie. Z ankiet przeprowadzonych wśród uczniów naszej szkoły wynika, że o wiele więcej.

Młodzież korzysta z internetu w nocy, nierzadko aż do godzin porannych.
Dziewczyny i chłopcy nieco inaczej funkcjonują w sieci, ale bez względu na płeć najczęściej szukają treści rozrywkowych i kulturalnych (muzyka, seriale, filmy, gry wideo) i komunikują się z przyjaciółmi oraz bliskimi, korzystając chociażby z mediów społecznościowych.
Jak pokazują badania, ponad 90 % młodych ludzi ma konto na takich portalach jak Facebook, Instagram lub Snapchat.
Umożliwia to nastolatkom wyrażanie siebie i swoich poglądów w internecie, a także autoprezentację i kreowanie swojego wizerunku. Media społecznościowe pozwalają również w szybki sposób podzielić się tym, co młodzi ludzie myślą, czują albo właśnie robią. Te informacje trafiają nie tylko do ich przyjaciół, ale często także do zupełnie nieznanych osób.

Dlatego koniecznie musimy pamiętać, że korzystanie z udogodnienia, jakim jest dostęp do nowoczesnych technologii daje bardzo dużo szans i możliwości, ale również wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami.
Narażeni są na nie wszyscy użytkownicy wirtualnego świata, a przede wszystkim najmłodsi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, na jakie mogą się natknąć.
Te internetowe pułapki przyjmują różne formy i dotyczą wielu aspektów życia.
W tej prezentacji chcę zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczeństwo związane z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi dzieci i młodzieży, które podejmują online.

Pamiętajmy, że młody człowiek korzystający z internetu może paść ofiarą cyberprzemocy, ale może być także jego sprawcą –  dlatego szczególnie zapraszam  do zapoznania się z prezentacją. 
pedagog szkolny  – Danuta Urbaś

kliknij tu:

Ryzykowne zachowania w sieci (pdf)


Skip to content