poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Ratujemy chorych na białaczkę!Ratujemy chorych na białaczkę!

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od nie spokrewnionego Dawcy.

Grupa wolontariuszy z Samorządu Uczniowskiego działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica organizuje (po raz trzeci) wraz z Fundacją DKMS – DZIEŃ DAWCY SZPIKU.

Wspiera nas Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

Podczas pierwszej akcji zgłosiło się 150 osób, a drugiej 70 osób.

Zapraszamy wszystkich chętnych w przedziale wiekowym 18-55 lat, w piątek 6 listopada 2015 r., w godzinach 9.00 do 16.00, na salę konferencyjną warsztatów szkolnych. Nie zapomnijcie zabrać dowodu osobistego.
Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu wywiadu, pobraniu wymazu z ust. Otrzymasz drogą pocztową kartę potencjalnego dawcy komórek macierzystych. I tylko tyle. Jeśli okaże się, że gdzieś na świecie Twój bliźniak genetyczny potrzebuje Twoich komórek macierzystych – udasz się do odpowiedniej Kliniki (koszty całkowicie ponosi Fundacja).

Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji i jest stosowana w 80% przypadków. Natomiast drugi sposób jest praktykowany rzadko, polega na tym, że szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły.

To tyle w skrócie. Przemyśl, zastanów się i podejmij decyzję. Warto!

Już dzisiaj zapisz w swoim kalendarzu: PIĄTEK 6 LISTOPADA – IDĘ NA AKCJĘ „SZPIKOWĄ”.

facebook.com/events/1036006783116901/

12115627_863822890391434_9174622828018545628_n


Skip to content