poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Przyjaźń w czasach pandemii i nie tylkoPrzyjaźń w czasach pandemii i nie tylko

Znasz cechy prawdziwego przyjaciela? Jak znaleźć takiego Kogoś?
Cóż, trzeba mieć po prostu oczy szeroko otwarte i w zdawałoby się zwykłym znajomym dostrzec te cechy, które świadczą o tym, że przyjaźń z nim będzie dobra i wyjątkowa.
Kilka wskazówek, jakim warto być przyjacielem dla Kogoś i jakich Przyjaciół warto szukać.
Przyjaciel winien być:
1. Energetyczny
– bardzo szybko rodzi się między wami więź, skraca dystans, czujecie to samo i w lot łapiecie, o co wam nawzajem chodzi. Czujesz się swobodnie przy tej osobie i masz wrażenie nieustannego przepływu energii.
2. Dający poczucie przynależności:
– poznajesz kogoś, odkrywasz, że podzielacie wspólne wartości i zainteresowania.
Być może lubicie podobnie spędzać wolny czas, czytacie te same książki, oglądacie podobne filmy..
3. Współczujący
– dobrzy przyjaciele okazują wiele empatii. Rozumieją Twój ból, współczują i wspierają, ale tak samo cieszą się z twoich sukcesów.
4. Spostrzegawczy
– dobry przyjaciel słucha z zainteresowaniem i reaguje wspierająco na twoje myśli, uczucia i pomysły. Jest – to ładne określenie – dostrojony do rozmowy, kiedy trzeba mówić – mówi, kiedy słuchać – słucha.
5. Otwarty
– może nie zawsze Cię rozumie, może nie zawsze popiera twoje pomysły, ale nie zamyka się, nie mówi: „To głupie”, tylko rozmawia próbując dowiedzieć się, o co Tobie w tym wszystkim chodzi. I nawet jeśli nie będzie się zgadzać, będziecie cię wspierać. Jeśli coś mówi, mówi serio. Dotrzymuje słowa. Rzucanie słów na wiatr nie jest w jego stylu. Nie kłamie, nie kręci, nie oszukuje i nie manipuluje.
6. Autentyczny
– nikogo nie udaje, nie próbuje się przypodobać. Masz pewność, że go znasz, że wiesz, kim jest, nawet w swoim najdziwniejszych i najgorszych odsłonach. Znacie nawzajem swoje wady i zalety, i akceptujecie to, kim jesteście.
7. Godny zaufania
Zawsze możesz na nim polegać. Jest dla ciebie przewidywalny, wiesz, czego możesz się po nim spodziewać. Jeśli coś obiecuje – na pewno dotrzyma słowa. Zawsze możesz na niego liczyć.
8. Z poczuciem humoru
– podobne poczucie humoru jest niezwykle ważne w przyjaźni.
Kiedy możesz się z kimś śmiać, relaksujesz się, odsuwasz od siebie stres, łatwiej ci nabrać dystansu do problemów.
9. Obiektywny
Plotki i pusta gadanina nie są jego specjalnością, nie bierze w tym udziału. Jeśli dotrą do niego nieciekawe pogłoski na czyjś temat, sam próbuje wyrobić sobie o tym zdanie. Nie przyszłoby mu na myśl plotkować za plecami danej osoby. Kto czuje się dobrze w swojej własnej skórze, temu łatwiej zaakceptować inne poglądy i inny sposób życia.
Zastanów się, co w tym trudnym czasie pandemii możesz dać z siebie, Komu pomóc, jak sprawić radość drugiemu człowiekowi.
Czas pandemii mimo, że trudny, to także czas na zawiązywanie nowych przyjaźni i wzajemne wspieranie się.

Czy jesteś gotowa/gotowy zostać czyjąś/czyimś  przyjaciółką/przyjacielem?
ilustracja: https://www.menshealth.pl/