poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Pamiętaj – czyjeś życie może być w Twoich rękach!Pamiętaj – czyjeś życie może być w Twoich rękach!

Może się zdarzyć, że będziesz jedyną osobą, która będzie w stanie pomóc koledze lub koleżance po zatruciu dopalaczami. Przypomnij sobie wtedy 5 kroków jakie należy podjąć by zwiększyć szanse na jego lub jej przeżycie.

1. Wezwij pogotowie – zadzwoń pod darmowy numer alarmowy 112. Operatorowi opisz krótko sytuację i stan osoby poszkodowanej, podaj dokładny adres zdarzenia, zaczynając od miasta (gminy lub powiatu), konkretnie odpowiedz na dodatkowe pytania operatora, podaj swoje dane tak by można było się z Tobą skontaktować (np. w przypadku trudności z trafieniem na miejsce).

2. Kontroluj funkcje życiowe i staraj się utrzymać kontakt z poszkodowanym. Jeśli nie jest to konieczne to nie zmieniaj jego pozycji. Pozycję zmień tylko wtedy gdy:
– poszkodowany leży twarzą w dół i nie reaguje – obróć go na plecy
– poszkodowany ma problemy z oddychaniem ze względu na ślinę, krew czy wymiociny w ustach – ułóż go w pozycji bezpiecznej
– miejsce jest niebezpieczne – przenieś go w inne miejsce.

3. Jeśli poszkodowany zażył dopalacz niedawno – możesz spróbować wywołać wymioty – zanim to zrobisz, skonsultuj to jednak z operatorem numeru alarmowego 112.

4. Kontroluj temperaturę poszkodowanego. Jeśli jest zbyt wysoka (a może przekroczyć 40’C) – postaraj się go schłodzić. W skrajnych przypadkach np. w wannie z zimną wodą.

5. Pozostań w stałym kontakcie z operatorem numeru alarmowego, aż do przyjazdu zespołu ratowniczego. Informuj operatora o zmianach stanu poszkodowanego, dzięki czemu będzie w stanie pomóc Ci w podjęciu odpowiednich czynności.