poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Obroń siebie przed czerniakiem – nowotworem skóryObroń siebie przed czerniakiem – nowotworem skóry

Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej od lat starało się o uregulowanie sprawy korzystania z solarium, gdyż w Polsce na ten moment dostęp do solariów nie podlega żadnym regulacjom.

Sejm uchwalił właśnie ustawę. Solaria będą dostępne tylko dla dorosłych!  Teraz  decyzję musi jeszcze podjąć Senat i  Prezydent.

Ustawa stanowi o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Regulacja  powstała dzięki inicjatywie Akademii Czerniaka, sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i dotyczy zakazu korzystania z solarium przez dzieci i młodzież do 18 roku życia.

 „Głęboko wierzymy, że już w ciągu kilkunastu lat po przyjęciu przez Sejm ustawy, będziemy widzieć pozytywne efekty tej regulacji, w postaci zmniejszenia liczby zachorowań na czerniaki” – komentuje prof. n. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie trzech rozwiązań:

  1. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia (jest to rozwiązanie analogiczne do występującego w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, gdyż uznano, że jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegania systematycznie rosnącej zachorowalności na czerniaka złośliwego wśród młodego pokolenia);
  2. obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium i ekspozycją na sztuczne promieniowanie UV w miejscach, w których dostępne są solaria;
  3. całkowity zakaz reklamy usług w zakresie udostępniania solariów – opalona skóra często reklamowana jest w skojarzeniu ze zdrowym i zadbanym ciałem, a usługi solaryjne realizowane są w kompleksach sportowych, spa i innych miejscach, których klientami są osoby dbające o zdrowie i wygląd. To może wywoływać skojarzenie, iż opalenizna jest zdrowa lub bezpieczna.

„Nie ma bezpiecznej dawki promieniowaniu UV czy bezpiecznego  korzystania z solarium. Ekspozycja na promieniowanie UV jest tak samo niebezpiecznym czynnikiem kancerogennym, jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu” – podkreśla prof. Piotr Rutkowski. „W Polsce świadomość w tym zakresie jest bardzo niska. Tymczasem już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%, jednokrotne skorzystanie z solarium – o 20%” – przestrzega prof. Rutkowski.

Czerniak może dopaść każdego z nas, bez względu na karnację skóry.

https://www.facebook.com/znamieznamje/?hc_ref=ARTyA2RjQq-gCE7uNIs-1pSGMt3clExZt88kIfzYjzrztO48JNDkx5d1yrm_MfqSk4g&fref=nf


Skip to content