poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Nowy koronawirus 2019-nCoV – co należy wiedzieć?Nowy koronawirus 2019-nCoV – co należy wiedzieć?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wieruszowskiego oraz osób przebywających na tym terenie, przekazuje  informacje zamieszczone na stronie Ministra Zdrowia dot. nowego koronawirusa 2019-nCoV, celem zapoznania się.

„(…) Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź co robić! Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz poniższe objawy:  temperatura ciała powyżej 38 oraz ℃,  kaszel, duszność – powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania.
Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia jako załącznik pod linkiem

https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujeszsprawdz-co-robic

Pamiętaj, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach. Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem. Przypominamy, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

Pamiętajmy przy tym, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:

  • temperatura ciała powyżej 38 ; ℃
  • ogólne złe samopoczucie;
  • bóle mięśni i stawów;
  • kaszel, katar, duszność – zalecamy wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

/-/ Wojciech Andrusiewicz – Rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina o przestrzeganiu zasad higieny w tym o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, o ich dezynfekcji środkiem na bazie alkoholu. Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie informuje, że na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakładce AKTUALNOŚCI na bieżąco aktualizowane są wiadomości dot. nowego koronawirusa 2019-nCoV.

Strona GIS —> https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/ 

Informację do szkoły nadesłała: Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Wieruszowie.