poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Narodowe Czytanie 2018Narodowe Czytanie 2018

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem wybraną lekturą zostało “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Wspólne i głośne czytanie fragmentów powieści z 1924 roku odbyło się na wieruszowskim rynku 8 września br. o godz. 18.00 ph.: „Piknik w Odolanach”. W pikniku uczestniczyli min. bibliotekarze wieruszowskich bibliotek, przedstawiciele różnych instytucji, szkół, radni, uczniowie, nauczyciele (w strojach stylizowanych na epokę lektury) oraz mieszkańcy. Imprezę poprowadził Bolesław Bednarek rozpoczynając tegoroczne „Narodowe Czytanie” od krótkiego przedstawienia twórczości Stefana Żeromskiego. W rolę bohaterów „Przedwiośnia” wcielili się min.: starosta Andrzej Szymanek jako Szymon Gajowiec oraz sekretarz Gminy Wieruszów Alicja Ruta jako Jadwiga Barykowa. Wizję szklanych domów przeczytał wicestarosta Mirosław Urbaś. W role Cezarego Baryki wcielił się Kacper Kos w rolę Wandy Okszyńskiej Amelia Michalczyk a w role Karoliny Szarłatowiczównej Martyna Błeszyńska. Do wspólnego czytania zaproszono również mieszkańców. Imprezie towarzyszyła wystawa różnych wydań „Przedwiośnia”, pamiątkowa pieczęć, gry i zabawy dla dzieci oraz wystawa broni z okresu I wojny światowej.

Koordynatorem Narodowego Czytania była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie.

Foto: R. Zych


Skip to content