poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Leniwe ósemki, technika pomarańczy i ćwiczenia w poszukiwaniu własnej wartości czyli zabawy z mózgiemLeniwe ósemki, technika pomarańczy i ćwiczenia w poszukiwaniu własnej wartości czyli zabawy z mózgiem

Aktualnie żyjemy w  fazie globalizacji, w której priorytetem są najbardziej aktualne i przydatne informacje oraz umiejętność szybkiego uczenia się, aby aktualizować posiadaną wiedzę i kompetencje. Skuteczne uczenie się staje się najważniejszą umiejętnością człowieka.
Zakres wiedzy jaką dziś należy przyswoić  wymaga dużej sprawności pracy naszego mózgu.
Tymczasem ilość impulsów jakie dobiegają do nas z cyfrowego świata jest bardzo duża i mózg nie nadąża. Należy więc o niego zadbać w najprostszy  choćby sposób.
Leniwe ósemki, technika pomarańczy to tylko dwa sposoby na zwiększenie efektywności pracy umysłowej.

Przygotowałam prezentację, którą warto jest obejrzeć, aby określić własne style uczenia się i wykorzystywać to w codziennej nauce.
Nauczyciel  powinien brać pod uwagę, że pracuje z zespołem uczniów, w którym są wzrokowcy, słuchowcy i kinestycy. Pewnie już kiedyś określaliście swoje preferencje w sposobie uczenia się. Przepracujmy to jeszcze raz.

Jeśli już poznacie za pomocą testów zawartych w prezentacji – swoje preferencje, porozmawiajcie o tym z nauczycielami.  Dostosujcie wspólnie formy, zasady nauki przedmiotu, aby każdy wzrokowiec, słuchowiec i kinestyk – wyniósł z lekcji jak najwięcej.   
Na końcu prezentacji znajduje się link do krótkiej, ale jakże ważnej rozmowy o poczuciu własnej wartości i o tym, jak często bezpodstawnie ją zaniżamy.
Prelekcja zawiera również ciekawe ćwiczenia umiejętnie nakłaniające Cię do przemyśleń i poprawi Twoje samopoczucie.

Wysłuchaj jej w spokoju i wyciszeniu.

Odnoszę się w prezentacji szczególnie do Maturzystów.
Pamiętajcie: Wasze mózgi będą lepiej pracować jeśli przed i w trakcie egzaminu ( pięć minut przerwy, gdy poczujesz się zmęczona/zmęczony) – zrobisz kilka leniwych ósemek .
Bardzo ważne jest zabranie ze sobą butelki z wodą. Wiele osób w stresie nie je w dniu matury śniadania, ale odwodnienie organizmu – to bardziej poważna sprawa, bo mózg  będzie miał „ostro pod górkę” w pisaniu pracy czy testu maturalnego, egzaminu zawodowego.

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele- róbcie przerwy na lekcji i kręćcie LENIWE ÓSEMKI.
Pozdrawiam – pedagog szkolny Danuta Urbaś  …    i zapraszam raz jeszcze do zabawy z mózgiem podczas oglądania prezentacji:

Zabawy z mózgiem (pdf)

zdjęcia własne ( zainspirowane tęsknotą za wiosną)


Skip to content