poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Honorowe oddawanie krwi 5 marca 2021, ambulans, wieruszowski rynek, od 9.00 do 11.30 – zapraszamyHonorowe oddawanie krwi 5 marca 2021, ambulans, wieruszowski rynek, od 9.00 do 11.30 – zapraszamy

Personel Oddziału Terenowego Stacji Krwiodawstwa w Wieluniu zaprasza  Wszystkich chętnych, pełnoletnich  uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, którzy chcą podzielić się kroplą swojej krwi.
 Akcja honorowego krwiodawstwa  odbędzie się  5 marca 2021 w Wieruszowie, w ambulansie, na rynku wieruszowskim  przy Urzędzie Miasta, w godzinach: od 9.00 do 11.30.
 Należy zjeść lekki posiłek i wypić około litr płynów niegazowanych. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

 Pełnoletni krwiodawca każdorazowo przed oddaniem krwi wypełnia kwestionariusz dawcy, ma pobieraną próbkę krwi do badań laboratoryjnych celem wykonania: morfologii. Następnie jest badany przez lekarza, który kwalifikuje go do oddania krwi. Potem  dawca wchodzi na wezwanie  mając przy sobie kwestionariusz i dokument tożsamości.
Krew przetłuszczona (lipemiczna) nie nadaje się do celów leczniczych, dlatego każdy krwiodawca w dniu poprzedzającym oddanie krwi powinien spożyć lekkostrawną kolację a do oddania krwi zgłosić się po lekkim beztłuszczowym śniadaniu. Zapraszamy wszystkie zdrowe osoby po lekkim posiłku, wypiciu płynów- woda, herbata.

Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku (w okresie 12 miesięcy) od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku (w okresie 12 miesięcy) od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami  nie może być krótsza niż 2 miesiące. Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi (tzw. 1 jednostka krwi).

Bezpośrednio po oddaniu krwi nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Wymagany jest co najmniej 30 minutowy odpoczynek, zjedzenie przynajmniej połowy czekolady i wypicie ok. 0,5 l płynu. Nie należy w dniu oddania pić alkoholu ani wód gazowanych.

Jazda rowerem po oddaniu krwi jest możliwa co najmniej po upływie 3 godzin. Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi. Dotyczy to również osób uprawiających sport wysiłkowy. W czasie 24 godzin po oddaniu krwi nie należy dźwigać ciężarów, wykonywać większych wysiłków fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego ze względu na możliwość krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły i wytworzenia krwiaka. Po oddaniu krwi w rejestracji drukowane są zwolnienia z pracy, zajęć lekcyjnych. Dla osób nie zakwalifikowanych do oddania krwi drukowane są zaświadczenia godzinowe na czas pobytu w punkcie krwiodawstwa. Krew pobrana od każdego dawcy ( po oddaniu 450 ml) jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2, a także wykonywany jest test kiłowy. To bardzo ważne dla zdrowia i życia badania!

Zapoznaj się z artykułem: http://zsp.wieruszow.pl/podstepne-wirusowe-zapalenie-watroby-projekt-fundacji-gwiazda-nadziei/

W każdym przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych(niepomyślnych) dawca jest powiadamiany listownie o zaistniałej sytuacji i otrzymuje zaproszenie do ponownego wykonania badań uzupełniających lub tylko po odbiór uzyskanych wyników i otrzymanie skierowania do lekarza POZ czy poradni specjalistycznej celem dalszej diagnostyki i  leczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o dodatnich wynikach badań wirusologicznych powiadamiany jest Sanepid.

Aby oddać krew- musisz być zdrowy!

Zachowaj wszystkie zasady bezpieczeństwa Covid-19.

Oddając krew, ratujesz ludzkie życie i zdrowie!

Zajrzyj jeszcze tu:  http://www.krwiodawstwo.pl/26/jak-zostac-krwiodawca

Zdjęcie: https://zobaczzrozum.wordpress.com/2014/03/10/krew-i-jej-skladniki/


Skip to content